18. novembra pasākums San Francisco (14.11.2010)

Latvijā ierasts, ka galvenie Latvijas dzimšanas dienas pasākumi notiek 18.11., jo tā parasti visiem ir brīvdiena. Taču šeit- San Francisco- 18.11. nav brīvdiena (ja vien datums neiekrīt sestdienā vai svētdienā). Šogad 18.11. iekrīt ceturtdienā, tādēļ San Francisco Latviešu biedrība 18. novembri atzīmēja jau 14.novembrī.

Jāteic, ka šo pasākumu apmeklēja visai kupls ļaužu pulks, jau sākot no  11:00, kad baznīca aicināja uz iksvētdienas dievkalpojumu, kurš šoreiz bija svētku noskaņās. Vispārējā gaisotnē valdīja svētku noskaņa. Ļaudis bija saposušies, liela daļa bija ieradušies tautas tērpos.  Telpas bija sapostas svētkiem, visur bija ziedi sarkanbaltsarkanās krāsās. Cilvēkos bija jūtams patīkams satraukums, ne tikai dalībnieku vidū, bet arī zālē sēdošo vidū.  Jau no paša agra rīta varēja dzirdēt kā viens otru apsveic svētkos un aprunājas ar sen neredzētiem paziņām.

Pēc rīta dievkalpojuma visi tika aicināti uz siltām svētku pusdienām “Rīgas zālē” vai uzkodām, kafiju un vīnu saviesīgajā zālē. Kad visi bija jauki ieturējuši svētku maltīti, viens ar otru aprunājušies, varēja sākties 18. novembrim veltīts saviesīgais pasākumus.

Pasākuma sākumā tika godināta ASV himna, tika ienests Latvijas karogs un pēcāk godināta arī Latvijas valsts himna. Visnotaļ patīkami, esot tik tālu prom no mājām, dzirdēt valsts himnu, kurai visi klātesošie dzied līdzi. Tādā brīdi patīkamas tirpiņas skrien pār muguru. Pēc himnas atskaņošanas tika nolasīta Latvijas Valsts prezidenta Valda Zatlera vēstule/apsveikums tautiešiem ārzemēs.

Pašā pasākuma sākumā savu priekšnesumu sniedza arī Sanfrancisco latviešu bērnu skoliņa. Uz skoliņu bērni, kuru dzīslās rit latviešu asinis, sanāk svetdienās, kur viņi mācās dažādas latviešu tautasdziesmas, dzejoļus, rotaļas, kuras arī tika demonstrētas svētku pasākumā.

Pēc tam tika dots vārds ALA (Amerikas Latviešu Apvienības) pārstāvim Jānim Kukainim, kurš analizēja šībrīža situāciju Latvijā un iespējamo sadarbību starp tautiešiem Amerikā un Latvijā.

Pēc svinīgajām runām, godarakstu pasniegšanas cilvēkiem, kuri ieguldījuši savu laiku un darbu latviskā gara uzturēšanai San Francisco, tika dots vārds korim un flautistei. Koris sveica klātesošos ar trim skaistām dziesmām, kas arī bija pasākuma izskaņa.

Tik nobeigumā vēl visi saskandināja vīna glāzes par godu Latvijai!

Šī bija visnotaļ interesanta pieredze valsts svētku svinēšanā. Neskatoties uz to, ka tik tālu no dzimtene, tomēr visiem acīs bija jūtams patīkams siltums un patīkamas atmiņas par dzimteni, par saknēm no kurienes visi latvieši- vienalga vai tie atrodas Latvijā, vai svešumā- cēlušies.  Atmiņas par saknēm, kuras nevajag aizmirst, vienalga kāda situācija valdītu Latvijā.

Vēl varu piebilst to, ka vietējais “World Market” parūpējies par latviešiem San Francisco apkārtnē, jo vakar, kad biju šajā veikalā, bija tik daudz un dažādas preces atvestas no Latvijas- ne tikai biezpiensieriņi un šprotes, bet arī “Laimas” konfektes un zefīri

Daudz laimes dzimšanas dienā, Latvija!

 

 

About Meldra

Hi, I'm from Latvia but now I'm living in California. In Latvia I was studying in University of Latvia history program and obtained bachelor’s degree. My hobby is beading and similar handicraft. I like singing in choir and reading books.
Šis ieraksts tika publicēts sabiedriskā dzīve. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s