San Francisko vēlēšanas

02. oktobris bija svarīgs datums visiem Latvijas pilsoņiem- gan Latvijā, gan svešumā. Visiem zināms, ka šajā datumā notika 10. Saeimas vēlēšanas, tātad- tauta varēja runāt, varēja paust savu viedokli un uz četriem gadiem ievēlēt savus kalpus jeb Saeimas deputātus, kuri tad nu turpmāk lems/ nelems par notikumiem, kas ļaudīm svarīgi.

Es pati cenšos parasti piedalīties- gan referendumos, gan Saeimas vēlēšanās, gan arī pašvaldības vēlēšanās- ta teikt esmu apzinīgs pilsonis. 🙂

Šogad sanāca pārcelties uz dzīvi ārpus Latvijas, uz tālo, saulaino Kaliforniju. Pārvācoties jau domāju par to kā ta nu būs ar tām vēlēšanām, kur varēšu balsot! Bet, mierināja fakts, ka netālu no manas dzīvesvietas, atrodas pilsēta, kurā jau II pasaules kara laikā vai uzreiz pēc tā uz dzīvi apmetās krietns bariņš latviešu, proti- San Francisco (turpmāk tekstā- SF). Šis fakts viesa cerības, ka vēlēt varēs kopā ar diasporas latviešiem.

Nepagāja nemaz tik ilgs laiks, kad jau biju sapazinusies ar vietējiem SF latviešiem, kuri, tuvojoties vēlēšanām, par šo notikumu vien runāja. Kā vēlāk izrādījās, šīs bija īpašas vēlēšanas visiem Ziemeļkalifornijas latviešiem, jo tieši šogad, tieši 10. Saeimas vēlēšanas, pirmo reizi tika rīkotas lielajā, jaukajā, kalnainajā pilsētā.

Un te nu vēlēšanu komisija bija padomājusi par visu, lai pēc iespējas vairak cilvēku, protams, tie, kuriem bija/ ir Latvijas pilsoņu pases, ierastos uz vēlēšanām un nodotu savu balsi.

Tā nu biedrībā (Ziemeļkalifornijas Latviešu biedrība) katrs ienācējs tika sagaidīts ar siltu smaidu un pēcāk, pēc pilsoņa darbiņa paveikšanas, tika cienāti ar zupu, kūkām, augļiem un citiem labumiem.

Jāsaka, ka arī man, vēl nesen šai kompānijā nonākušai, tika uzticēts visnotaļ svarīgs uzdevums, proti, man, kā brīvprātīgajai, bija jāuzmana vēlēšanu biļetenu urna, kā rezultātā es varēju vēlēšanas novērot no otras puses. Ne tikai kā vēlētājs, kurš ieskrien uz pāris minūtēm vēlēšanu iecirknī, bet man bija tā iespēja pavērot kā cilvēki uzvedas vēlēšanu iecirknī, cik intensīva ir iecirkņa “dzīvība”, cik intensīvi nāk apmeklētāji.

Jāsaka, ka SF iecirknī bija visai liela vēlētāju aktivitāte, varētu teikt, ka pat negaidīti liela. Tā kā Latvijas Saeimas vēlēšanas šajā pilsētā notika pirmo reizi, neviens nevarēja prognozēt cik vēlētāju ieradīsies, bet jau no rīta, tikko kā vēlēšanu iecirknis tika vērts vaļā, jau tad bija novērojama vēlētāju rinda, savukārt pēdējais vēlētājs izgāja pa vēlēšanu iecirkņa durvīm vien pāris minūtes pirms iecirkņa slēgšanas. Kopējā bilance- 164 cilvēki.

Tā nu jāteic, ka mūsu SF vēlēšanu iecirknis bija pēdējais iecirknis (reizē ar Los Angelosu). Tieši mūsu iecirkņa rezultātus Latvija ļoti- ļoti- ļoti gaidīja, jo kamēr Latvijā jau lielā daļā vēlēšanu biļeteni bija saskaitīti, mēs vēl turpinājām balsot. Jā, tieši tā, BALSOT, nevis jau skaitīt balsis.

Tā nu jāteic, ka vēlēšanas San Francisko bija izdevies pasākums, ne tikai daudzo savākto balsu ziņā, bet arī latviskā gara uzturēšanas ziņā, jo tas ir patiesi jauki, ka tik tālu no mājām var dzirdēt veselu lērumu cilvēku, kuri runā latviešu mēlē…:) un vēl patikamāk dzirdēt, ka latvieši, kuri dzimuši šeit [Amerikā] sevi uzskata par latviešiem un patiešām labi runā latviešu valodā. Priecē, ka šie cilvēki NAV zaudējuši saikni ar dzimteni.

About Meldra

Hi, I'm from Latvia but now I'm living in California. In Latvia I was studying in University of Latvia history program and obtained bachelor’s degree. My hobby is beading and similar handicraft. I like singing in choir and reading books.
Šis ieraksts tika publicēts sabiedriskā dzīve. Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s